00 800 67 89 10 11

23. únor 2017 17:00 - 26. březen 2017 17:00 | Olomouc

Dírkové fotografie - Výstava

Výstava polských fotografů s vernisáží doplněnou stylovým večírkem a koncertem

Vernisáž pojatá jako večírek zasvěcený polské fotografii a reáliím, spojená s ochutnávkou polských specialit a jako bonus koncert polské kapely KSW 4 Blues. Tak lze shrnout zahájení výstavy fotografií pořízených metodou kamera obscura polských autorů Grzegorze Sidorowicze a Krzysztofa Jędrzejczyka v Galerii města Přerova, která se uskuteční ve čtvrtek 23. února v 17 hodin. „Po programu v galerii bude od 20 hodin následovat after party v café Base Camp, kde zahrají hudebníci z Bytomi a Gliwic pro širší publikum,“ zve vedoucí městské galerie Lada Galová.

Dírkové fotografie, jak zní název výstavy, představí autorské duo Grzegorz Sidorowicz a Krzysztof Jędrzejczyk, oba z Boleslawieca.

Grzegorz Sidorowicz není Přerovanům neznámým autorem. V roce 2013 představil v přerovské výstavní síni Pasáž reportážní fotografii z hudebního workshopu z festivalu Blues nad Bobrem, který polská strana organizovala společně s Nadačním fondem Blues nad Bečvou. Sidorowicz fotografuje od roku 1980, jako instruktor fotografování začal pracovat o pět let později. V letech 1984 - 2012 byl autorem desítek fotografických výstav, účastník plenérů a skupinových výstav v Polsku i v zahraničí. Je spoluzakladatelem Asociace Fotograficznego Camera.

Mezi jeho důležitá působení lze zařadit například účast na Mezinárodním salonu fotografie u příležitosti 150. výročí vynálezu fotografie v Moskvě 1989, práci v Almanachu polské umělecké fotografie v roce 1991 nebo účast na Výstavě mladých polských tvůrců fotografie v Austinu, Texas, USA v roce 1993.

Od roku 2007 vede fotografické workshopy dírkové kamery a klasických technik fotografie v kulturních institucích v celém Polsku, v domovském Boleslawiecu pořádal v roce 2009 Světový den dírkové fotografie.

Krzysztof Jędrzejczyk je rodákem z Varšavy, avšak od roku 1975 roku žije a pracuje v Bolesalwiecu. Jako absolvent Vojenské technické akademie měl náročné povolání a coby amatérský fotograf si „hrou“ s objektivem nejprve chtěl odpočinout od stresu všedních dnů. V roce 2009 však svého koníčka zprofesionalizoval a své práce vystavoval na mnoha výstavách, organizovaných Stowarzyszeniem Fotograficzne CAMERA v galeriích Ogólnopolskiego Festiwalu Fotografii Otworkowej OFFO w Jastrzębiu Zdroju. Ve společenství dnes plní dokonce fuknci předsedy.

Výstava Dírkové fotografie je pořádána ve spolupráci s Městským evropským informačním střediskem a za finančního přispění Olomouckého kraje. Potrvá do neděle 26. března. „Poté ji vystřídají obrazy jazzového trumpetisty, hudebního skladatele a malíře slovenského původu Laca Decziho. Jeho výstava bude organizována jako doprovodný program k Matějské jazzové pouti v Městském domě,“ nastínila výstavní plány na duben Lada Galová.